Józefczaka 14 - roboty idą pełną parą

06.02.2020

Trwają prace przy budowie Centrum Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi. Na ten cel zaadaptowany został budynek przy ul. Józefczaka 14.

Odnowiona została już jego elewacja, wewnątrz wymieniono instalację elektryczną i gazową. Gotowe są instalacje pod ogrzewanie podłogowe.

Powstanie tu 1 mieszkanie chronione i 2 pięciopokojowe mieszkania treningowe ze wspólną kuchnią i łazienką. Budynek ma 4 kondygnacje, do lokali na wyższych piętrach będzie się można dostać windą.

Po remoncie, który ma zakończyć się w marcu,  realizowany tu będzie projekt, w ramach którego osoby z zaburzeniami psychicznymi i ich rodziny otrzymają pomoc w jednym miejscu.

W mieszkaniach chronionych zamieszka 10 osób, które w Domu Pomocy Społecznej są już przygotowywane do samodzielności. Pod okiem terapeutów uczą się gotować, sprzątać i gospodarować domowym budżetem.

Przy Józefczaka 14 będzie działała również wyjątkowa kawiarenka. Osobom, które mają w swoim otoczeniu bliskich z problemami psychicznymi, doradzać będą terapeuci. W przyjaznym otoczeniu podpowiedzą, gdzie szukać pomocy i jaką formę wsparcia warto zastosować. 

Do dyspozycji zainteresowanych będą również: psychiatra, prawnik, pracownik socjalny psycholog oraz wolontariusze. Osoby chore psychicznie i ich opiekunowie otrzymają odpowiednie wsparcie terapeutyczne. Będą mogli skorzystać z pomocy w załatwieniu różnych formalności, a także pomoc w prowadzeniu domu.

Inwestycję oszacowano na ok. 3,1 mln zł, z czego 2,1 mln to dofinansowanie unijne (poddziałanie RPO WSL 2014-2020: 10.2.3 Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych - OSI), a 250 tys. zł dotacja z budżetu państwa.

Projekt realizowany jest przez Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych oraz Stowarzyszenie Bytomska Radość Życia.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij