Jak w rodzinie. Wigilia

21.12.2018

Do wigilijnej kolacji zasiedli wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych utworzonych w ramach unijnego projektu „Jak w rodzinie”. Uroczyste spotkania przy wspólnym stole zorganizowano w ośrodkach przy ul. Moniuszki, Sądowej i Piekarskiej.

Do wigilijnej kolacji zasiedli wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych utworzonych w ramach unijnego projektu „Jak w rodzinie”. Uroczyste spotkania przy wspólnym stole zorganizowano w ośrodkach przy ul. Moniuszki, Sądowej i Piekarskiej.

Nasze przygotowania do świąt rozpoczęliśmy już dużo wcześniej. Dzieciaki ubierały choinkę, piekły pierniki i wspólnie je ozdabiały. Dla niektórych naszych wychowanków był to pierwszy kontakt z bożonarodzeniowymi tradycjami
- mówi Anna Pachelska, wychowawca w POW nr 3.

W świątecznym, pełnym radości i oczekiwania duchu przebiegały przygotowania do wigilii w Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych nr 1 i 2. Tu także w stworzenie rodzinnej, świątecznej atmosfery zaangażowali się wszyscy domownicy. Praca z dziećmi z trudnych środowisk, to praca od podstaw. Pokazujemy im normalne, codzienne życie, którego wcześniej nie znały. Małymi krokami uczymy ich funkcjonowania w społeczeństwie - mówi Angelika Mosz, koordynatorka Placówki Opiekuńczo –Wychowawczej nr 1.

W nowych domach pod opieką wychowawców młodzi uczą się podstawowych czynności. Angażują się w przygotowanie jadłospisu, listy zakupów, same podejmują pierwsze próby kulinarne, a doskonałą okazją ku temu są świąteczne przygotowania. To daje im ogromną satysfakcję, bo czują, że od ich decyzji wiele zależy, nabierają wiary we własne siły.

Przypomnijmy, że ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej mówi, że od 2020 r. dzieci do 10. roku życia nie mogą już przebywać w domach dziecka, a od 2021 r. w jednym takim domu nie może być więcej niż czternaścioro dzieci. Zrealizowany w ramach Obszaru Strategicznej interwencji za ponad 7 mln zł, projekt „Jak w rodzinie”, wpisuje się więc założenia ustawy.

Projekt „Jak w rodzinie – utworzenie zespołu placówek opiekuńczo-wychowawczych” – dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny), oś priorytetowa: IX. Włączenie społeczne, działanie: 9.2. Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne, poddziałanie: 9.2.3. Rozwój usług społecznych i zdrowotnych – OSI.

 

Źródło: bytom.pl

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij