"Gniazdo" zaprasza aktywistów

17.01.2019

"Gniazdo", czyli Ośrodek Kreatywnych Inicjatyw Twórczych od wczoraj działa przy ul. Murarskiej 3. Choć miejsce jeszcze czeka na ostateczne szlify wykończeniowe, to cieszy, bo jego powstanie jest wynikiem inicjatywy lokalnej, na którą pozyskano pieniądze z miasta.

"Gniazdo", czyli Ośrodek Kreatywnych Inicjatyw Twórczych od wczoraj działa przy ul. Murarskiej 3. Choć miejsce jeszcze czeka na ostateczne szlify wykończeniowe, to cieszy, bo jego powstanie jest wynikiem inicjatywy lokalnej, na którą pozyskano pieniądze z miasta.

Bardzo milo, że tak wielu gości udało się zgromadzić na tak małej powierzchni. To pokazuje, że wszyscy wierzą, że Bytom jest miastem wielkich możliwości i o wielkim potencjale - mówił podczas otwarcia Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. Chciałbym korzystać z tego potencjału, z państwa wiedzy, doświadczenia. Bytom jest miastem otwartym na wiele grup branżowych i każda, która wniesie coś pozytywnego w rozwój Bytomia, zawsze będzie tu mile widziana.

 

W otwarciu "Gniazda" brała udział m.in. Izabela Domogała, Członek Zarządu Województwa Śląskiego, wcześniejsza koordynatorka prowadzonego w Bytomiu projektu pilotażowego rewitalizacji. Pilotaż zakładał m.in. pobudzenie do działania społeczności lokalnej dzięki regrantingowi czy inicjatywie lokalnej. W ramach pilotażu udało się nam zrealizować 40 inicjatyw lokalnych - mówiła Izabela Domogała. Jestem spokojna o to miejsce, bo powstało ono rękami mieszkańców, społeczników. Oni zostawili tu serce i będą o to miejsce dbać. To, co powstaje przy udziale miasta i pracowników urzędu, nie zawsze jest doceniane.

 

Do projektu pilotażowego odniosła się również Aleksandra Jadach-Sepioło z Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. W Bytomiu udało się  zaangażować bardzo wiele osób, żeby nie był on tylko projektem urzędu, tylko różnych interesariuszy: mieszkańców, jednostek miejskich, czy organizacji pozarządowych - mówiła Aleksandra Jadach-Sepioło. Tylko w Bytomiu udało się zaangażować spółkę miejską (TBS) do tego, żeby realizowała bardzo istotną część projektu pilotażowego, dotyczącą wypracowania modelu mieszkalnictwa. W mieście kurczącym się, jakim jest Bytom, takich działań bardzo potrzeba, Z wypracowanych modeli mogą wyciągać wnioski inne miasta, bo problem kurczenia się jest powszechny w większości miast w Polsce.

 

Ekspertka z Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa przypomniała, że w Bytomiu, w ramach pilotażu udało się przetestować kilka rozwiązań, m.in. wyremontować 5 mieszkań dla różnych odbiorców (seniorów, osób młodych) i to jest koło zamachowe do dalszych działań.

 

Otwarty wczoraj lokal przy ul. Murarskiej 3 jest efektem warsztatów, które miały miejsce w trakcie pilotażu rewitalizacji. Oprócz tego, że będzie to siedziba śląskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, ma być to także przestrzeń do działania dla lokalnych aktywistów. Chcemy również uruchomić tu punkt porad dla zarządów nieruchomości - mówił Maciej Borsa, z Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jeśli chcą stworzyć przyjazna przestrzeń dla lokatorów budynków, którymi zarządzają, warto, by mieli w tym zakresie wsparcie. 

 

Maciej Borsa dodał, że projekt pilotażowy,  z punktu widzenia zawodowego urbanistów, miał duże znaczenie. Prace projektowe były dość nietypowe - mówił. Zmuszały urbanistów do zastanowienia się, jak podejść do pewnych zadań. Sądzę, że urbaniści będą się coraz częściej włączać w tego typu działania, bo zmienia to sposób myślenia. W urbanistyce często myśli się "dużą skalą", a tu trzeba zmienić podejście. Dzięki pilotażowi środowisko zawodowe urbanistów również czegoś się nauczyło.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij