https:/www.traditionrolex.com/7 Dobry przykład rewitalizacji - Bytom odNOWA - Rewitalizacja Bytomia

Dobry przykład rewitalizacji

22.08.2015

Uczestnicy ministerialnego projektu remontują mieszkania i... swoje życie zawodowe.

Pięć mieszkań socjalnych wyremontują do końca roku uczestnicy ministerialnego projektu realizowanego przez bytomskie Centrum Integracji Społecznej wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i Powiatowym Urzędem Pracy. 

W rozpoczętym w lipcu projekcie pod nazwą „Aktywne formy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu”, bierze udział 30 osób długotrwale bezrobotnych, z czego 20 osób to uczestnicy części projektu realizowanej przez Klub Integracji Społecznej (MOPR), a pozostałe 10 to uczestnicy z Centrum Integracji Społecznej.

Zadaniem tej drugiej grupy jest remont pięciu lokali socjalnych wskazanych przez Bytomskie Mieszkania. Roboty są już na półmetku. Pracownicy zakończyli już remont dwóch lokali socjalnych przy ul. Składowej oraz przy ul. Witosa i rozpoczęli prace w mieszkaniu przy ul. Popiełuszki – mówi Jolanta Torbus, dyrektorka Centrum Integracji Społecznej w Bytomiu.

Biorąc udział w projekcie uczestnicy nabywają umiejętności zawodowych, uczą się pracy w zespole i nabierają wiary w to, że mogą zaistnieć na rynku pracy. Warto wspomnieć, że za swoją pracę otrzymują świadczenie integracyjne wypłacane przez urząd pracy. Mają też zapewnione ubrania robocze, posiłek oraz bilety na dojazdy.

Trzeba zaznaczyć, że uczestnicy projektu to ludzie, którzy znają się na „budowlance”. Często przez lata pracowali w tej branży „na czarno”, bo np. nie posiadali odpowiednich uprawnień. W ramach tego programu zachęcamy ich także do skorzystania z kursów i szkoleń zawodowych, które pomogą im zdobyć kwalifikacje i legalną pracę – mówi Jolanta Torbus.

Wśród tych dziecięciu osób, które chcą zmienić swoją sytuację życiową, są także osoby bezdomne. Do pracy dojeżdżają z noclegowni. Są punktualni, trzeźwi, zmotywowani do wzięcia spraw w swoje ręce. CIS pomaga im załatwić formalności związane z przydzieleniem lokalu socjalnego.

W drugim etapie projektu, zaplanowanym na przyszły rok, uczestnicy zostaną skierowani do pracy w ramach zatrudnienia wspieranego. Podpisano już porozumienie z firmą budowlaną, która zagwarantuje bytomianom pracę do końca 2016 roku.

Projekt realizowany jest w ramach programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej „Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu” p.n. „Podmiot zatrudnienia socjalnego partnerem Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy w realizacji kontraktów socjalnych - edycja 2015 r.”


Mieszkanie socjalne przy ul.Witosa - w trakcie remontu

Mieszkanie socjalne przy ul.Witosa - po remoncie

Zdjęcia: Archiwum CIS w Bytomiu

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij