Bytomianie spotkali się na nowej Dworcowej

01.09.2023

Zakończyła się rewitalizacja ul. Dworcowej, dzięki której na powrót zyskała ona miano najbardziej reprezentacyjnej ulicy Bytomia. Efekt prac, połączony ze zorganizowaną w piątek, 1 września plenerową urodzinową imprezą pełną muzyki i występów ulicznych artystów, zrobił wrażenie nie tylko na bytomianach.

Zakończyła się rewitalizacja ul. Dworcowej, dzięki której na powrót zyskała ona miano najbardziej reprezentacyjnej ulicy Bytomia. Efekt prac, połączony ze zorganizowaną w piątek, 1 września plenerową urodzinową imprezą pełną muzyki i występów ulicznych artystów, zrobił wrażenie nie tylko na bytomianach.

Jak przystało na urodziny, nie mogło zabraknąć gości. Na ul. Dworcowej można było spotkać marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego Marka Gzika, parlamentarzystki i parlamentarzystów - senatorkę Halinę Biedę, posłanki Wandę Nowicką, Martę Golbik, posła Tomasza Olichwera a także gospodarzy wydarzenia m.in. prezydenta Mariusza Wołosza, jego zastępców Michała Biedę i Adama Frasa, przewodniczącego Rady Miejskiej Michała Staniszewskiego oraz bytomskich radnych.

- Każdy z nas ma jakieś marzenia. Kiedy obejmowałem urząd prezydenta, jednym z moich marzeń był remont ul. Dworcowej - ulicy mojego i pewnie też waszego dzieciństwa, wizytówki tego miasta, z którą się wiąże wiele wydarzeń z historii Bytomia - mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Prezydent skierował słowa podziękowania do marszałka Jakuba Chełstowskiego, realizującego inwestycję Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, ZBM-TBS, wykonawców inwestycji oraz do przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych i mieszkańców kamienic, w których prowadzone były prace.

Prawie 20 mln zł unijnego dofinansowania

Inwestycja, która obejmowała przebudowę i zagospodarowanie ulicy, a także remont zabytkowych kamienic wzdłuż ul. Dworcowej, była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Koszt  przybudowy Dworcowej, to 14,6 mln zł, a koszt realizacji całego projektu „Rewitalizacji podobszaru 10 w Bytomiu - okolice ulicy Dworcowej i Rynku” obejmujący w sumie remont 14 historycznych kamienic, przebudowę ul. Zaułek i Dworcowej wyniósł 26,6 mln zł, z czego 19,5 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

21 sierpnia ulica Dworcowa została odebrana z uwagami. Dotyczą one m.in. usterek związanych z kalibracją automatycznych słupków. Wykonawca będzie poprawiał w niektórych miejscach fugi i spękania kostki oraz wykona kosmetykę związaną z posadowieniem małej architektury i nasadzeniami zieleni.

- Sukcesywnie realizujemy nasze plany związane z rewitalizacją Bytomia i zmianą wizerunku miasta, a metamorfoza Dworcowej jest jednym z rezultatów naszej pracy. Mam nadzieję, że wyremontowany deptak stanie się miejscem tętniącym życiem, gdzie będą się otwierać nowe, ciekawe miejsca i koncentrować ciekawych ludzi i wartościowe inicjatywy - mówił prezydent.

Głowy do góry

Wymiana wszystkich sieci, nowa nawierzchnia i zieleń, to nie wszystko. Dzięki aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji umożliwiającej starania się o dofinansowanie inwestycji realizowanych przez wspólnoty mieszkaniowe, prywatnych właścicieli budynków czy przedsiębiorców, możemy podziwiać zakurzone dotychczas piękno bytomskich kamienic. Wystarczy spojrzeć w górę.

W ramach projektu, którego liderem był ZBM-TBS, renowacji doczekały się m.in. elewacje frontowe, dachy i klatki schodowe 11 kamienic przy deptaku. Remontu doczekała m.in. narożna, czterokondygnacyjna secesyjna kamienica przy ul. Dworcowej 22, zaprojektowana przez Wilhelma Hellera,  zaprojektowana przez Alberta Klehra wyjątkowej urody kamienica z 1869 roku przy ul. Dworcowej 18 oraz kamienica przy ul. Dworcowej 21, gdzie niegdyś mieściło się Konserwatorium Cieplika.

Dworcowa na starych pocztówkach
 

Urodziny ulicy Dworcowej uświetniły występy Orkiestry Dętej Bytom, bytomskich mażoretek, wystawa przedwojennych i powojennych pocztówek ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, która przybliżyła zainteresowanym historię niegdysiejszej Bahnhofstrasse i jej architektoniczne perły. Nie zabrakło też spacerów historycznych ulicą Dworcową, które poprowadził Marek Wojcik, autor publikacji o architekturze Bytomia i współtwórca Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury.

Nowa Dworcowa była też scenerią interaktywnego spektaklu przygotowanego dla najmłodszych widzów oraz pokazów artystów ulicznych - mimów, szczudlarzy i żonglerów. Tego dnia zaprezentowana został też wystawa batików bytomskiej artystki plastyczki Aleksandry Herisz.

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij