https:/www.traditionrolex.com/7 Bytom otwiera klaster rewitalizacji - Bytom odNOWA - Rewitalizacja Bytomia

Bytom otwiera klaster rewitalizacji

04.05.2015

Bezrobotny bez prawa do zasiłku? Prezes wielkiej korporacji? Działacz społeczny, właściciel piekarni, zakładu krawieckiego, a może student politechniki? Kto wejdzie do Bytomskiego Klastra Rewitalizacji i co może z tego mieć? Odpowiedzi na te pytania - już w czwartek, 14 maja o 17.00 w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7 podczas kolejnego „Spotkania z ekspertem”.

Bezrobotny bez prawa do zasiłku? Prezes wielkiej korporacji? Działacz społeczny, właściciel piekarni, zakładu krawieckiego, a może student politechniki? Kto wejdzie do Bytomskiego Klastra Rewitalizacji i co może z tego mieć? Odpowiedzi na te pytania - już w czwartek, 14 maja o 17.00 w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7 podczas kolejnego „Spotkania z ekspertem”.

Zapowiada się duża frekwencja, bo rewitalizacją miasta zainteresowani są niemal wszyscy – lokatorzy zdegradowanych kamienic, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, pracownicy firm, a także osoby bezrobotne. I bardzo dobrze, bo na rewitalizacji Śródmieścia skorzystają wszyscy, ale to mieszkańcy będą mieli duży wpływ na to, jak będzie ona przebiegać, dlatego na spotkanie może przyjść każdy – mówi Izabela Domogała, Naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich UM.

Na pytania odpowiadać będą specjaliści z Ekoparku i Parku Naukowo-Technologicznego, doświadczeni w tworzeniu klastrów. Dobór gości nie jest przypadkowy – rewitalizacja finansowana będzie z funduszy unijnych, a Unia Europejska w najbliższym okresie programowania stawia przede wszystkim na nowe technologie. Liczymy na to, że w ramach klastra uda nam się stworzyć na przykład unikatowe na skalę kraju czy Europy metody odnawiania budynków czy ich ocieplania, które staną się naszym towarem eksportowym – mówi Izabela Domogała. Ale nie tylko. Klaster to miejsce, gdzie przenikają się różne branże bez obaw o konkurencję. Decydując się na działanie w klastrze trzeba mieć świadomość, że jest to możliwe tylko przy współudziale partnerów.

Bytomski Klaster Rewitalizacji zaprasza do współpracy również osoby bezrobotne i wykluczone społecznie. To kierunek wyznaczony przez Unię Europejską. Komisja Europejska uznała bowiem, że pieniądze unijne w najbliższych latach w dużej części mają być przeznaczone na walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Dlatego przedsiębiorca, który zechce działać w klastrze, będzie musiał zobowiązać się, że podczas prac rewitalizacyjnych zatrudni odpowiednią liczbę osób bezrobotnych wskazanych przez Powiatowy Urząd Pracy i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.Kluczowa będzie też współpraca z organizacjami pozarządowymi, bo to one są najbliżej mieszkańców i najlepiej wiedzą, czego im potrzeba.

Nad rewitalizacją Śródmieścia pracować będzie również zespół naukowców – wyłonieni w przetargu ogłoszonym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju eksperci z różnych dziedzin – gospodarki, architektury czy ekonomii. 

Warto wspomnieć, że pierwsze kroki w kierunku stworzenia Bytomskiego Klastra Rewitalizacji postawiono pod koniec ubiegłego (2014) roku. W październiku podpisana została Inicjatywa Klastrowa, do której prezydent zaprosił przedstawicieli bytomskich przedsiębiorców, m.in. Bytomską Izbę Przemysłowo-Handlową, Bytomską Radę Biznesu, Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości czy Związek Pracodawców Aglomeracji Górnośląskiej. Dokument podpisali też przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także miejskich instytucji, takich jak Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Powiatowy Urząd Pracy.

Natomiast w kwietniu tego roku w Urzędzie Miejskim w Bytomiu utworzony został Referat Obsługi Bytomskiego Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, przed którym stoi ogromne wyzwanie – koordynacja działań wielu podmiotów w zakresie rewitalizacji.

Jej efekty widoczne będą dopiero za kilka lat, ale już dziś warto dowiedzieć się, na czym polega tworzenie klastra i kto może w nim uczestniczyć.

Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 14 maja o 17.00. Wstęp wolny.
Autor: iwo 
Zdjęcia: Urząd Miejski w Bytomiu

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij