Aplikacja dla streetworkerów

27.06.2018

Pomaga badać nastrój podopiecznych, przygotowywać zajęcia i planować z dziećmi ich przyszłość. STREETSMART - międzynarodowa aplikacja mobilna dla streetworkerów będzie testowana przez Grupę Pedagogów Ulicy UNO działających w Bobru, Rozbarku i Karbiu. Bytomska organizacja jest jedyną w Polsce zaproszoną do udziału w projekcie.

Pomaga badać nastrój podopiecznych, przygotowywać zajęcia i planować z dziećmi ich przyszłość. STREETSMART - międzynarodowa aplikacja mobilna dla streetworkerów będzie testowana przez Grupę Pedagogów Ulicy UNO działających w Bobru, Rozbarku i Karbiu. Bytomska organizacja jest jedyną w Polsce zaproszoną do udziału w projekcie.

Na pomysł stworzenia aplikacji wpadli Belgowie z organizacji Mobile School, wspierającej dzieci i młodzież w edukacji nieformalnej na całym świecie. Partnerami projektu są: Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP (Pedagodzy Ulicy UNO) oraz dwie greckie organizacje działające na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych: ARSIS i PRAKSIS.

Aplikacja mobilna wychodzi naprzeciw pedagogom pracującym na ulicy - tłumaczy Robert Cieślar z Grupy Pedagogów Ulicy UNO. Podobnie, jak nasi koledzy pracujący na przykład w poradniach, musimy prowadzić dokumentację. Dostęp do aplikacji umożliwi nam wypełnianie dokumentów na bieżąco, a co za tym idzie - dokładniej.

To niejedyna korzyść dla streetworkerów płynąca z korzystania z aplikacji mobilnej. Zawiera ona szereg funkcji, które ułatwiają na przykład przygotować zajęcia Mobilnej Szkoły. Zapisujemy w naszych telefonach informacje o tym, które zajęcia cieszą się powodzeniem, jakie są oczekiwania dzieciaków - tłumaczy Robert Cieślar. Poza tym, za pomocą odpowiedniego narzędzia, będziemy mogli określać też nastroje dzieci.

W Belgii i Grecji aplikacja działa od września 2017 roku. Niemniej nie jest to pierwsze tego typu mobilne narzędzie monitorujące postęp prac pedagogów. W Europie istnieją jeszcze dwie, jednak nie mają one niektórych opcji, takich jak możliwość śledzenia rozwoju osobistego i wskaźników pedagogicznych.

Nie ma obaw, by do danych, które będą gromadzone przez ulicznych pedagogów, dostał się ktoś niepożądany - jest ona odpowiednio zabezpieczona. Dane gromadzone są także z uwzględnieniem obowiązującej w całej Europie Regulacji Ochrony Danych Osobowych (RODO).

STREETSMART realizowany jest w ramach projektu ERASMUS+ .

W czwartek, 28 czerwca, aplikacja będzie testowana przez bytomskich strretworkerów. Spotkanie odbędzie się w budynku Ciszy Syjonu przy ul. Matki Ewy 1 w Bytomiu od 10.00 do 13.00.

-----------------------------------------------

Pedagodzy ulicy UNO mają ogromne doświadczenie w pracy z dziećmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Działają w Bobrku, Rozbarku i Karbiu. W ciągu kilku lat zrealizowali kilka projektów, z których najbardziej znanym jest Mobilna Szkoła - projekt, który został wymyślony w Belgii, a jest realizowany m.in. w: Ameryce Południowej, Afryce, Azji, Rumunii i Grecji. W Polsce, oprócz Bytomia, funkcjonuje tylko jeszcze na warszawskiej Pradze, w Gliwicach i w krakowskiej Nowej Hucie. Szkołę Mobilną rozstawia się w miejscach, gdzie przebywają dzieci, głównie na ulicach, boiskach, skwerach, wśród blokowisk, starych kamienic i w zaułkach. Pedagodzy uliczni zachęcają dzieci do zabawy nauki, do wyrażania własnych emocji, poznawania norm społecznych i różnych ciekawych dziedzin życia. Często są to jedyne zajęcia twórcze, w jakich dzieci mogą wziąć udział.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij